Liukuportit

Joskus kysytään, miksi Aldermanin liukuportit ovat kalliimpia kuin markkinoiden keskiarvo. Ja mitä eroa on liukuvan portin ja liukuvan portin välillä. Useimmissa tapauksissa aukot ovat huomattavasti korkeammat kuin tarjoukset näkyvät. Tässä on lyhyt selitys hintojen eroista ja toivomme, että alla olevat ohjeet auttavat sinua vertaamaan eri tarjouksia ensi silmäyksellä.

Mis mõjutab liugvärava kestust (ja hinda)?

Enamasti tekib tootja-poolne rahaline “kokkuhoid” järgnevast:1. tugirullikud kinnitatakse otse betoonplaadile ilma postamendita – postamenti (liugvärava tugikonstruktsiooni, mis tagab värava stabiilsuse ja hoolduse lihtsuse) ei valmistatagi2. terasrullikute asemel kasutatakse plastrullikuid3. alumine konsool on õhukesest 60×60…70x70mm alt kitsenevast torust ja kasutatakse vastavalt väiksemaid rullikuid4. kasutatakse horisontaalrullita rullikupukke, mis ei suuna väravat  täpsele trajektoorile (liikumisel värav loperdab kergelt, hõõrdejõud ja kulumiskiirus kasvavad jõudsalt)5. kasutatakse raami materjalina õhukeseseinalist terastoru6. raami sisse ei paigaldata tugevdusdiagonaale7. kasutatakse “soodsa” hinnaklassiga kodukasutajatele suunatud värve (ei taga pikaajalist roostekindlust)8. paigaldatakse 24V alalisvooluajamiga või aladimensioneeritud automaatika (arvestamata talvist lumetakistust ning tuulekoormust tuulistes piirkondades)9. väravale paigaldatakse plasthammaslatt10. kirjutatakse ette liugvärava tihe hooldussagedus, ilma mille järgimiseta garantii katkebIga rida 1-9 annab seejuures müüjale säästu 30…250eur ning toob kliendile hoomamatuid lisakulusid ekspluatatsiooni käigus, mis võivad algselt “kokkuhoitud” summasid kordades ületada. Viimasel juhul kasseeritakse kasum lisaks hooldusarvetega, sest suurenenud hõõrdejõuga värav vajabki pidevalt määrimist, et ta enam-vähem normaalselt liiguks. On veel üks erijuhtum, mille koondnimetuseks on “õnneotsijad ja mustkunstnikud”.“Õnneotsijad” sisenevad väravatootjate konkurentsitihedale turule algajatele omaselt väga soodsate hindadega. Veendudes, et tegu polegi kauaoodatud marjamaaga, panevad nad pillid kotti ja liiguvad uuele tööpõllule või kaovad vaateväljalt. Hilisemate probleemide lahendamisega tegeleb mõni kogenum ettevõte ning tellija maksab “soodsa” ostu eest veel aastaid obrokit.“Mustkunstnike” ettevõte teeb kübaratrikke, vahetades iga 2-3 aasta tagant juriidilist keha. Selle eesmärgiks on vabaneda kohustustest. Või kaob turult sootuks, et mõne aja pärast uues kuues välja ilmuda. Samal teemal kirjutas Äripäev ühe suhteliselt hästi tuntud aiafirma näitel, kes jättis “oma aja ära elanud” juriidilistes kehades riigimaksud maksmata ning lõi perioodiliselt järjest uusi ja uusi ettevõtteid.Juhul, kui ettevõte lõpetab sellisel viisil tegevuse, võib tellija eriti kehva õnne korral jääda tühjade pihkudega.

Aldermani liugväravad on unikaalsed ja valmivad hoolsate meistrite käe all rätsepatööna:

  1. teadaolevalt pakume ainsana Eestis, Baltimaades ja Skandinaavias 10-aastast garantiid
  2. parimad materjalid ning minimaalsed hooldekulud: kasutame maase betoneeritavaid h- ja H-postamenti (topelttoega H-tugikonstruktsioone kasutame suure purjepinnaga või üle 6m avaga liugväravate puhul), mis tagab kogu värava stabiilsuse ja minimaalsed hooldekulud aastakümneteks.
  3. eriti eksklusiivsed lahendused.

Oskame ja tahame pakkuda erilahendusi. Näiteks kõrvaoleval fotol oleva värava sabaosa kattis tellija samasuguse laudisega nagu kõrvaolev aed ning terve fassaad liigub nüüd ühtse tervikuna vasakule poole kõrvale. (Väravat ei oleks saanud ruumipuudusel aia taha paigaldada). Liugvärav muutus seega osaks maja fassaadipoolsest piirdest ning väliselt ei saa aeda ja liugväravat üksteisest eristada.

Aldermani vs. “tavalised” liugväravad

Eesti turul paigaldatakse põhimõtteliselt kahte erinevat tüüpi liugväravaid:

1. Betoonplaadile paigaldatavad, hinnalt soodsad, kuid mitte eriti pikaealised liugväravad. Kõrvaoleval fotol on näha liugvärava vundamendi betoonist alusplaat, sellele ankurdatud rullikud ning betoonipätsike mootori all: sellist lahendust mõningate variatsioonidega paigaldab enamus liugväravate müüjatest. Selle tüübi mõningatest eelistest ja olulistest puudustest saate lugeda lähemalt allpool.

2. Alderman classic tüüpi ehk monoliitsele maasse betoneeritavale tugikonstruktsioonile (h-postamendile) paigaldatavad, kergesti hooldatavad ja eriti pikaealised liugväravad. Üleminekuvariandina on Alderman kasutanud ka L-postamenti ehk sellist tugikonstruktsiooni, mis ankurdatakse betoonplaadile ja millele omakorda kinnitatakse liugvärava rullikud.

liukuportit, Liukuportit, Alderman 4 Trading OÜ

Selline lahendus sobib juhul kui tellijal on vundamendiplaat juba betoneeritud, kuid ta soovib siiski tehniliselt kestvamat ja stabiilsemat lahedust kui otse betoonile kinnitatavad rullikud. Kas tehnilised küsimused huvi ei paku ja soovite teada liugvärava hinda?

Kui aga soovite end viia kurssi tehniliste fitnessidega, siis lugege edasi – allpool selgitame põhjalikumalt erinevust paigaldajate jaoks lihtsa ja mugava, ent hilisemal kasutamisel kulukama,  betoonplaadile kinnitatavate rullikutega liugvärava, ning monoliitse, maasse betoneeritava postamendiga Alderman Classic tüüpi liugvärava erinevusi.

“Soodsad” liugväravad

Seda tüüpi liugvärava raam sobib kerge täitega väravatele (võrk, kergpaneel, hõre ja kerge torutäidis). Seda tüüpi liugväravaid pakub enamus  ettevõtteist.

liukuportit, Liukuportit, Alderman 4 Trading OÜ

Sellist lükandväravat on lihtne paigaldada, värav on kerge ja materjal  õhuke (sageli kasutatakse 3mm seinapaksusega alumist konsooli ning 2mm seinapaksusega raamitorusid) ning liugvärava raami hind kujuneb soodne. Arvestada aga tuleb sellega, et liugvärava kandekonstruktsiooni hoidvad ankrud ei ole betoonis “igaveseks” kinni – ülevalt ankruaukudesse sisse tungiv vesi murendab külmudes betooni ja mõne aasta pärast hakkavad liugvärava rullikute kinnitused järele andma, eriti kui raami täidiseks on kasutatud raskemaid materjale – laudist, varbtäidet või sepist.

Küllap märkasite, et selle liugväravatüübi juures oli sõna “soodne” jutumärkides, ja sellel on konkreetne põhjus: selle väravatüübi ekspluatatsioonikulud on märksa kõrgemad kui esmapilgul “mittesoodsa” Alderman Classicu kasutuskulud. Miinuspoolelt on oluline mainida, et ka  liugvärava raam ise võib välja venida, eriti kui kasutatakse küsitava kvaliteediga alumist konsooli või kaetakse õbluke väravaraam raske laudisega – sellisel juhul on remont keerukas ja kulukas. Vaheda tuleb terve lükandvärava alumine konsool koos rullikutega.

Alderman Classic – eriti tugev ja pikaealine liugvärava konstruktsioon

Seda tüüpi lükandväravaid on Alderman tootnud alates 1998.a.-st ja nad on end õigustanud igas olukorras.

liukuportit, Liukuportit, Alderman 4 Trading OÜ

Sellist raskete sepiselementidega liugväravat (ava laiusega 5,5m), nagu ülaloleval pildid, saab valmistada ainult väga tugeva ja jäiga raamiga.

Alloleval eskiisil on toodud Aldermani liugvärava raami valmistamisel enamkasutatavate terastorude mõõdud. Sõltuvalt värava ava laiusest, kõrgusest ning täite eripärast lisab meister täiendavaid raamile jäikust lisavaid horisontaal-, vertikaal- või diagonaalelemente või kasutab suurema ristlõikega terastorusid. Näiteks enam kui 4m avaga laudiskattega liugvärava raamile lisatakse vertikaaltorude vahele diagonaalid, mis ei lase liugvärava raamil laudise raskuse all läbi vajuda, enam kui 7m avaga liugvärava alumise konsoolina kasutatakse paksuseinalist topelt-terastoru koos topeltrullikutega ja erilise topelttugeva H-postamendiga, mis tagab värava koormuse ühtlase jagunemise tavalisest 2 korda suurema arvu tugirullikute vahel ning eriti kõrge väändejäikuse jne.

liukuportit, Liukuportit, Alderman 4 Trading OÜ

Monoliitselt maase betoneeritav h-postament annab sellisele konstruktsioonile aastakümneteks vajaliku stabiilsuse, 10-15 aastat muretult teenivad tugevad ja hooldevabad premium-terasrullikud valmivad 0,2mm tolerantsiga “rätsepatööna” Aldermani meistrite käe all ning liugvärava alumise konsooli materjalina kasutame  paksuseinalist – 4-5mm seinapaksusega – terastoru, mis kannab isegi rasket sepistäidet terve liugvärava eluea jooksul vähimagi deformatsiooniohuta.

Liugväravat kandvad rullikud kinnituvad postamendile reguleeritavate poltidega, mis võimaldab värava kalde- ja jooksunurka vajadusel lihtsalt reguleerida, samuti on liugvärava postamendi külge keevitatud mootori alusplaat. Liugvärava ajami maapinnast kõrgemale tõstetud kinnitusplaat vähendab sipelgate jt roomavate putukate poolt lähtuvaid ohte juhtelektroonikale, samuti väheneb liugvärava ajami uppumisoht madalamates kohtades suviste hoovihmade ja kevadise suurvee ajal.

Paljud ettevõtted kasutavad liugväravate valmistamisel masstoodanguna valminud odavaid rullikuid ja õhukeseseinalisi konsooltorusid – sellistest detailidest valminud liugvärava ostmisel tasub olla raami koormamisel ettevaatlik ja arvestada kõrgema hooldevajadusega. Vt. ka Äripäeva artiklit 16.06.2010.

Aldermani liugväravad on ainulaadsed ja kvaliteetsed

Iga Aldermani liugvärav on ainulaadne ja valmistatud viisil, mis tagab selle muretu ja pikaajalise kasutamise paljude aastate vältel. h-postamendi, tugeva raami ja kvaliteetsete hooldevabade terasrullikutega liugvärav on lahendus, mis säästab 10-aastases perspektiivis hoolduse ja remondi arvel sadu ja isegi tuhandeid eurosid ostjate raha.

Vt. ka Liugvärava raamide hinnad

Liugväravate pinnakatte osas pakume kolme erinevat varianti: tsink + pulbervärv, tsink+vedelvärv ning korrosioonitõkestav krunt + vedelvärv.  Soovitame aga viimast – kasutame tsingikomponenti sisaldavaid laevavärve, mis on end seni kõige paremini õigustanud. Ülevaade erinevate pinnakatete plussidest-miinustest siin.

Meie praktika kohaselt vajab tavaline eramaja või korterelamu liugvärav ja väravaautomaatika preventiivset kontrolli (ja vajadusel hooldust) kõige sagedamini 1 kord 3-5 aasta jooksul ja seda ka niiskes mereäärses kliimas (Aldermani paigaldatud on näiteks Pirital TTP elamurajooni kõik väravad ja väravaautomaatika aastatel 2002-2008 kuni piirkonna valmimiseni)

liukuportit, Liukuportit, Alderman 4 Trading OÜ

Kena ja kvaliteetne lükandvärav koos piirdega loob elamust väärika esmamulje: soliidseid eramuid kaunistab sageli klassikaline sepisvärav. Eritellimusel valminud liugvärav on küll oluliselt kallim masstoodangust, kuid tõstab eramu väärtust ning mõjub ka aastate pärast originaalsena – hea väravameister paneb töösse ka killukese südamesoojust.

Värava ja automaatika valimisel olulistest nüanssidest  vt. artiklit TMKE nr. 9/2011 siin.

Pyydä tarjous

Kun olet selvillä siitä, millaista aitaa tai porttia tarvitset, kerro meille näkemyksesi ja toiveesi. Eikö sopivaa tuotetta löytynyt tai hintatieto puuttui? Kysy lisää. Vastaamme kysymyksiin ensi tilassa ja löydämme toiveisiin parhaan ratkaisun.

Kysy hinta

Alderman suosittelee

×