Kuidas valida soodsaimat, aga siiski kestvat väravaautomaatikat?

Tihtilugu unustatakse, et soodne ja odav ei ole sünonüümid: odavad asjad kipuvad meid kõige ebasobivamal hetkel alt vedama.

Algselt kallina tunduvad tooted aga võivad meid aastaid teenides kujuneda oluliselt paremaks investeeringuks: jagades ostuhinna ning kasutuskulud töötatud päevade, kuude ja aastatega, võib algselt “kallis” lahendus osutuda tegelikult väga soodsaks.

Miks automaatika puruneb?

  1. Pahatihti on põhjuseks mootorite aladimensioneerimine: suure purjepinnaga väravatele ostetakse “soodsa” hinnaga automaatika arvestamata, et ajamite võimekus on sõltuvuses nende tehnilisest lahendusest ja kasutatud materjalidest. Tasuta lõunaid pole ka väravaautomaatika maailmas ja soodne hind saavutatakse muude parameetrite arvelt: sageli on kokkuhoiu allikaks metalldetailide (korpused, reduktori osad jne.) asendamine plastiga. Selleks et automaatika kaua ja hästi teeniks, tuleb ajamid mõõdukalt üledimensioneerida. Kurioosumina – jätame siinkohal firma mainimata – kasutab isegi üks tuntud tootja oma 24V alalisvooluajamis nn. kojamehemootorit, millele antakse käivitushetkel nimipingest oluliselt kõrgem toitepingeimpulss, et värav liikuma tõmmata. Kuidas mõjub selline ülekoormus niigi alamõõdulise mootori elueale, ei pea pikalt mõtlema.
  2. põhjuseks on paigaldusvead – kui tellite paigalduse, tellige see pikaajalise kogemusega proffidelt. Kui paigaldate väravaautomaatika ise, järgige tootja juhiseid ja vajadusel küsige abi. Eriti oluline on paigalduse käigus järgida ajamite jõuõlgasid – valede jõuõlgadega võivad ajamile mõjuvad jõud kasvada kordades.
  3. põhjus – mehaaniline ülekoormus. Soovitame koos majaga kindlustada ka värava ja automaatika õnnetusjuhtumite ning tormituulte vastu.

Toome siinkohal mõned näited:

tiibvarava automaatika ajamite remont
Tiibvarava automaatika muuk paigaldus pult rike hooldus remont

Mida soovitame, et automaatika kestaks?

  1. suurte purjepindade (laudis- jm. suure tuuletakistusega pindadega) ja raskete väravate korral eelistage 230V ajameid. Need on reeglina tugevama konstruktsiooniga ja võimsama mootoriga kui 12V ja 24V väravaajamid (vt. võrdlust alloleval pildil – ülemine on V2 Calypso ja alumine Sommer Twist. Intensiivse kasutuse ja kergete väravate puhul sobivad aga paremini alalisvoolumootorid (kuumenevad aeglasemalt)
  2. eelistada metallkorpusega ajameid (see kehtib ka liugväravaautomaatika puhul – mitmetel uutel mudelitel on reduktori korpus plastist) – metall on tugevam kui plast ning ei karda külma.
  3. liugvärava puhul – terashammaslatt on tugevam ja kulumiskindlam kui plasthammaslatt.
  4. valige automaatika piisava, 1,5…2-kordse jõuvaruga (tootjad ei arvesta lume ja jääga, mis takistab värava liikumist)
  5. ärge hoidke kokku üheski eeltoodud punktis kui te ei taha kulutada topelt: koonerdamine pole kokkuhoid.
varavaautomaatika muuk paigaldus pult rike hooldus remont

Aldermani materjalide põhjal avaldatud põhjalikum artikkel  väravatest ja automaatikast Tehnika Maailma Kodu & Ehituse 2011 septembri paberväljaandest siin.

Küsi hinnapakkumist

Ei leidnud vajalikku toodet või puudus selle hind? Küsige järele. Vastame päringule esimesel võimalusel ning leiame teile parima lahenduse.

Küsi pakkumist

Alderman soovitab

×